Mısır’dan ‘Kıbrıs’ açıklaması

  • dünya
  • 21:08 21 Temmuz 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ- Mısır, Kıbrıs'taki Maraş bölgesinin statüsünün değişmesinden derin endişe duyduklarını açıklayarak, Kıbrıs sorunun uluslararası kararlara uygun olarak çözülmesi gerektiğini belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs'taki Maraş bölgesine ilişkin yaptığı açıklamalara bir tepki de Mısır'dan geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mısır’ın ‘Maraş’ın kısmi olarak açılıp statüsünün değişmesinden derin endişe duyduğu, bunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararlarına aykırı’ olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında, Mısır'ın bu konuda BMGK’nin kararlarına bağlı kalınması, durumu daha da karmaşıklaştıracak ve gerilimi artıracak tek taraflı eylemlerden kaçınılması çağrısı yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, Kıbrıs sorununun uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak kapsamlı bir çözüme kavuşturulması gerektiği de vurgulandı.

Erdoğan Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyarette Kıbrıs Türkü'nün haklarını koruyacaklarını belirterek, "Maraş'ta hayat yeniden başlayacak.  Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır" demişti.