TGC’den polis şiddetine kınama

img
İSTANBUL - TGC, Suruç Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen anma etkinliklerinde polislerin gazetecilere yönelik şiddetini kınadı. 
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için dün Kadıköy’de gerçekleştirilen anma etkinliğine yönelik polis müdahalesinde, gazetecilerin darp edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
8 GAZETECİ YARALANDI
 
Anma etkinliğini takip eden gazetecilere yönelik polislerin şiddet kullandığı belirtilen açıklamada, Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı’ndan Erdem Şahin, Dokuz Sekiz’den Fatoş Erdoğan, Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) Bülent Kılıç, Cumhuriyet Gazetesi’nden Kübra Köklü, serbest muhabirler Yasin Akgül, Emre Orman, Ozan Acıdere ve Zeynep Kuray'ın, polis tarafından kalkan ve plastik mermilerle yaralandığı kaydedildi.
 
POLİSLER CEZALANDIRILSIN
 
Gazeteciliğin suç olmadığının vurgulandığı açıklamada, polisin gazetecileri engellemek yerine can güvenliklerini sağlaması gerektiği belirtildi. Basın ve düşünce ifade özgürlüğüne işaret edilen açıklamada, “Basın özgürlüğü, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulayan ve suç işleyen güvenlik güçlerini kınıyor ve en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.