Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan sanığa 8 yıl ceza

img
İSTANBUL - Küçükçekmece’de 17 yaşındaki Ebru Erdem’in şüpheli ölümüyle ilgili ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Serdar Taş, “kasten öldürme” suçundan beraat ederken, tecavüz suçundan ise 8 yıl hapis cezasına çarptrıldı. 
 
İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde 20 Mart 2019 tarihinde 17 yaşındaki Ebru Erdem'in bir rezidansın 9’uncu katından şüpheli bir şekilde düşerek, yaşamını yitirmesiyle ilgili yargılanan Serdar Taş ve Kemal Sönmez’in karar duruşması, Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Sönmez katılmazken, başka bir suçtan tutuklu Taş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Taraf avukatları ile Ebru Erdem’in babası Murat Erdem de duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada sanık Taş, bir önceki mütalaada beraatını istediğini, savcının mütalaasını değiştirdiğini ve bu durumu anlamadığını belirterek, suçsuz olduğunu ileri sürdü.  
 
8 YIL CEZA 
 
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Taş ve Sönmez'in “evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutmak” suçundan beraatına karar verdi. Sanık Taş'ın “uyuşturucu temin etmek suretiyle uyuşturucu ticareti yapma veya sağlama” suçundan Küçükçekmece'de hakkında kamu davası açılması nedeniyle hakkındaki davanın bu suçtan reddine hükmedildi. Taş'ın “kasten öldürme” suçundan beraatına karar veren mahkeme, sanığın Ebru Erdem'e yönelik tecavüz suçundan 8 yıl hapsine hükmetti.
 
İDDİANAMEDEN
 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, olayın gerçekleştiği evin, sanık Kemal Sönmez tarafından diğer sanık Serdar Taş’a (22) günlük olarak verildiği yer aldı. Çocuğun düştüğü sırada sanık Taş'ın binadan hızlıca çıkıp taksiye bindiği ve olay yerinden uzaklaştığı belirtilen iddianamede, Ebru Erdem'in sağ karın boşluğunda 2 adet kesici delici alet yaralanması ve genital muayenesinde yırtık tespiti kaydedildi. İddianamede Taş’ın “çocuğa yönelik kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “çocuğun cinsel istismarı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “uyuşturucu ticareti yapma ve sağlama” suçundan 22,5 yıl, “evi terk eden çocuğu yanında tutmak” suçundan ise 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Olayın gerçekleştiği evi arkadaşı Taş'a veren Sönmez hakkında ise “evi terk eden çocuğu yanında tutmak” suçundan 1 yıla kadar hapsi istendi.