Ortadoğu ve Kuzey Afrika 2. Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

  • kadın
  • 22:02 1 Ağustos 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ - Kadınlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika düzeyinde bölgesel bir kadın ittifakının kurulması kararı aldı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika 2. Kadın Konferansı, “Kadınların Birliği İle Demokratik Devrimi Gerçekleştireceğiz” sloganıyla 30-31 Temmuz tarihleri arasında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleştirildi. 18 ülkeden 100 delegenin katıldığı ve yaklaşık 30 kadının ise sanal ortamdan katılım sağladığı konferansta, bir dizi karar alındı. Konferans delegasyonu, kadınların birlikte mücadele zemini için "Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Demokratik Kadın İttifakı"nın kurulmasını kararlaştırdı.

Hazırlık komitesi tarafından iki gün süren konferansın sonuç bildirgesinde, mevcut uluslararası ve bölgesel koşulların, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki kadınların maruz kaldığı savaş, çatışmalar dahil birçok olayın tartışıldığı belirtildi. Bildirgede, yerinden edilme, esaret, katledilme olaylarının kadınlar üzerindeki yansımaları ve kadına yönelik şiddetteki artışa dikkat çekilirken, halk hareketleri içerisindeki  kadın mücadelelerinin yükselişi masaya yatırıldı. Bildirgede, karşılaşılan zorlukların nasıl aşılabileceği, kazanımların ve mevcut fırsatların çeşitli alanlarda etkin bir güce nasıl dönüştürülebileceğinin tartışıldığına yer verildi.

ALINAN KARARLAR

Bildirgede, alınan kararlar ise şu şekilde sıralandı:

“* Ortadoğu ve Kuzey Afrika düzeyinde bölgesel bir kadın ittifakının kurulduğunu ilan etmek, kapsamlı bir stratejik kadın vizyonunu benimsemek, insan hakları için evrensel referansa dayalı ve özgürlük, demokrasi, etkin eşitlik temelli bir toplum inşa etmeyi hedeflemek.

* Vizyon, hedefler ve çalışma stratejisinin belirlenmesi ve yol haritasının oluşturulması ile ilgili ulusal düzeyde temsilcilerin yer aldığı bölgesel bir kadın komitesinin 6 aylık bir süre içinde oluşturulması.

 * Her türlü işgale ve kadınların yok edilmesine ve bunun insan ticareti, zorla yerinden edilme, demografik değişim, siyasi suikastlar, okuma yazma bilmemenin yayılması, yoksulluk, işsizlik, marjinalleşme ve dışlanma gibi etkilerine karşı koyma çabalarına katılmak.

* Kültürel miras, gelenek ve görenekler de dahil olmak üzere, kadınların durumuna ilişkin tüm araçları, kurumları ve yansımalarıyla otoriter erkeksi zihniyetle mücadele etmek, kadınları karar verici konumlardan dışlamak.

 * İlişkileri yatay olarak genişletmek ve farklı kültürleri tanıtmak için çalışmak.

 * Ulusal kadın sembollerini anmak.

 * Yerel, bölgesel ve küresel düzeyler arasında bir denge sağlamak için çalışmak, ağ oluşturmak ve mücadele deneyimlerini paylaşmak.

 * Her türlü aşırılıkla (dini, entelektüel, ulusal ve diğerleri) mücadele etmek.”