HDP İzmir milletvekilleri: Asıl failler Ankara’da

img
İZMİR - HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırının organizeli olduğunu söyleyen HDP İzmir milletvekilleri, “Çıkarları uğruna kan döktüler, asıl fail Ankara'da oturuyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda bulunan Onur Gencer, partili Deniz Poyraz’ı katletti. Savcılık, soruşturmayı genişletmeden mahkemeye sevk ettiği katil Gencer, apar topar tutuklandı. Gencer’in, emniyet ifadesinde bahsettiği Poligon İzmir’e bir yılda 7 kez gittiği kamuoyuna yansırken, AKP’li bürokratlarla ilişki de olan poligon sahibinin ifadesi de henüz alınmadı. Yine Gencer’in katliamın ardından teslim olmadan önce iletişime geçtiği ve Deniz Poyraz’ın cansız bedeninin fotoğrafını gönderdiği kişilerin de ifadelerine başvurulmadı. 
 
Yüzeysel bir soruşturma yapan polisler, Gencer hakkında düzenledikleri fezlekede de “örgütle bağlantısı olmadığı” kanaatinde bulundu. Parti binasına yapılan saldırının ardından soruşturmaya yönelik kamuoyuna yansıyan bilgileri HDP’li kent vekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni ile konuştuk. 
 
Kemalbay, "Çıkarları uğruna kan döktüler, asıl fail Ankara'da oturuyor" derken, Çepni de sorumluların AKP ve MHP olduğuna işaret ederek, olayın örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi. 
 
KATİL SURİYE’YE NASIL GİTTİ?
 
HDP’li vekil Murat Çepni,  katil zanlısı Onur Gencer’in sağlık çalışanı olmasına rağmen Suriye’ye hangi resmi mekanizmalarca ve hangi planlamayla gittiğini sorarak, “Katilin Suriye’de silahlı, asker kamuflajlı askerlerin elinde olan silahlarla çekilmiş fotoğraflar var. Bu insan hangi mekanizmalarla, hangi resmi planlamalarla Suriye’ye gönderildi? Suriye’ye gönderildiğinde sağlık işi mi yaptı, yoksa orada çetelerle birlikte askeri eğitim mi aldı? Şahıs orada askeri eğitim aldığını zaten itiraf etmiş oldu. İzmir’de de yine sosyal medyasında çok rahat takip edeceğimiz üzere çok sayıda silahlı fotoğraf ve HDP’lilere dönük doğrudan katliam tehditlerini yaptığı yönündeki paylaşımları var. Bunun yanında poligondaki görüntüleri var. Şimdi bütün bunları bir araya getirdiğiniz zaman, saldırının organizasyon olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
KİMSENİN İFADESİ ALINMADI!
 
Katil Gencer’in apar topar tutuklanmasına dikkat çeken Çepni, Gencer’e hiçbir rutin gözaltı işleminin uygulanmadığını söyledi. Çepni, “Bu şahısın aylarca burada keşif yaptığı biliniyor. Bu keşiflerin açığa çıkartılması için herhangi bir çalışma söz konusu değil. Kimsenin ifadesi alınmamış. Bizim partili arkadaşlarımızın dahi ifadesi alınmamış. En nihayetinde bu şahıs gözaltı esnasında bile telefonunun da paylaşım yapabilmiş. Telefonuna el konulmamış. Zaten katliamı gerçekleştirdikten sonra elleri çözük bir biçimde ‘Abicim’ denilerek karşılanmış polislerce. O yüzden en son yaptığı görüşmenin sahipleri biliniyor olmasına rağmen, onların da ifadesi alınmamış. Oysa çok basit bir soruşturma yapılmış olsa, birkaç aylık dahi olsa bütün ilişki ağı, HTS kayıtlarında ortaya çıkabilir” dedi.
 
SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR 
 
“Gencer’in gözaltı sürecinin katliamın bir organizasyon biçiminde gerçekleştiğini ortaya koyuyor” diyen Çepni, soruşturmanın olayı gizlemek amacıyla yürütüldüğünü kaydetti. Çepni, şöyle devam etti: “Aslında suçlular tamamen suçüstünde yakalanmış durumdalar. Emniyet müdürlüğü ilk elden zanlının akıl sağlığı yerinde olmayan bir şahıs olduğunu söyledi. Bunu nerde bildiğini biz merak ediyoruz ve soruyoruz. Eğer böyle ise bu şahıs nasıl oldu da bu ruhsat verildi? Bu şahıs nasıl oldu da Suriye’ye gönderildi? Dolayısıyla neresinde bakarsanız bakın; onlarca soru sorabiliriz. Burada İçişleri Bakanlığına da soruyoruz, emniyet amirliğine de valiliğe de soruyoruz. Veriler bu kadar net iken, siz bu katliamı açığa çıkartmamak için elinizde ne geliyorsa yapıyorsunuz. Çok sıradan bir gözaltında dahi dört artı dört gün süreci uzatabiliyorken, böylesi canice işlenmiş bir katili 24 saat bile gözaltında tutmadan, hiçbir ifade almadan, hiçbir araştırma yapmadan katili tutuklamanız, gerçekleri örtbas etmek, gizlemekten başka hiçbir anlama gelmiyor. Biz bu konuda her türlü çalışmayı yapacağız. Arkasında kim var, bunları ortaya çıkartmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Çünkü dediğim gibi, ortada gizli saklı bir durum yok, ortada çok net bir durum var.”
 
‘İKTİDARIN ORGANİZASYONU’
 
Söz konusu saldırının doğrudan siyasi iktidarın organizasyonu olduğunu söyleyen Çepni, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü bu katliamın siyasi alt yapısı iktidar tarafından örgütlenmiştir. Nasıl örgütlenmiştir? HDP katledilmesi gereken, tutuklanması gereken, tasfiye edilmesi gereken bir siyasi parti olduğunu bugün dahi söylemeye devam eden bir iktidar var. Yani siyasi iktidar siyasetten milliyetçi çeteci çevrelere ‘HDP’yi katledebilirsiniz’ diyor. Yaşananlar bu siyasetin sonucudur. Pratik olarak da örgütsel olarak da bu şahıs ve şahıslar sağlık çalışanı diye alınmış, Suriye’ye gönderilmiş orada çetelerle iş birliği içerisinde oradaki kafa kesen çetelerle çalıştırılmış, savaştırılmış ve sonra Türkiye’ye geri gelmiş kişiler. Geri geldikten sonra da buna benzer fikirlerini niyetlerini de sosyal medya da paylaşmış. Poligonlara gidip ateş eğitimi almış. Bu iki tabloya baktığımızda, bunun doğrudan bir siyasi organizasyon olduğunu görüyoruz. Yani bunun psikolojisi bozukmuş, akli dengesi yerinde değilmiş gibi ifadeler, aslında cinayeti gizlemenin çabalarıdır, bunun hiçbir gerçekliği de yoktur. Bu anlamda bunun doğrudan sorumluları, AKP ile MHP’nin ta kendisidir.”
 
KEMALBAY: KARANLIK KORİDORLAR 
 
Gazi, Sivas, Suruç, Ankara katliamlarını hatırlatarak, HDP İzmir İl Örgütü’ne saldırının da tek başına planlanmadığının altını çizen milletvekili Serpil Kemalbay, emniyetin daha ilk dakikalarda, saldırganın deli olduğu yönünde kendisine ifadelerde bulunduğunu anımsattı. Kemalbay, “Bu saldırı Türkiye'de karanlık koridorlar yaratmak isteyenlerin işi” dedi.
 
'MİT HABERSİZ OLAMAZ'
 
Saldırgan Gencer’in olayı gerçekleştirmeden önceki dönemlerde sanal medya hesaplarında paylaştığı silahlı resimlerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından bilinmesi gerektiğini kaydeden Kemalbay, “İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün bu olaydan haberdar olduğunu düşünüyorum” dedi. Sanal medyada yapılan ufak bir eleştirinin dahi yargılama konusu yapıldığı bir dönemde, Gencer’in silahlı paylaşımlarının fark edilmemesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Kemalbay, “MİT’in mutlaka saldırgandan haberi vardı. Çünkü polis tarafından gözetim altında olan bir yerde defalarca keşif yapıyor, saldırı günü eldiveniyle, çantasıyla önlerinden geçiyor. Polisin fark etmemesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.
 
GÖZALTINDA PAYLAŞIMLARI KİM SİLDİ?
 
Katil Gencer’in soruşturma tamamlanmadan tutuklandığına değinen Kemalbay, “Gencer gözaltındayken paylaşımlarını kim sildi?” diye sordu. Türkiye’deki iktidara karşı büyük bir öfkenin biriktiğini söyleyen Kemalbay, "Ülkeyi yağmalayan, yolsuzluğun dibine batan, mafyanın devletin içine geçtiği, çürümüş bir iktidar var. Seçimde kaybedeceğinden korktuğu ve iktidarı vermek istemediği için her türlü müdahaleyi yapmaya hazır iktidarın bu saldırıda parmağı var. HDP uzun bir süredir hedef alınıyor. Kumpas davası, kapatılma davası ve yapılan saldırılar iktidarın HDP'ye olan yaklaşımını gösteriyor" şeklinde konuştu.
 

Diğer başlıklar

01:29 Elmalı’da mevsimlik işçilere ırkçı saldırı: Kurğa ailesi köyü terk etti
00:23 Irkçı katliama tepki gösteren 7 genç gözaltına alındı
00:00 Milas Belediye Başkanı: Termik santral için tehlike görünmüyor
01/08/2021
23:45 Silvan Jandarma Alay Komutanlığı’na saldırı
23:42 HDP’nin buluşmasına katılmak için Esenyurt’a giden 15 kişi gözaltında
22:48 Üniversite öğrencisi Haytaoğlu 4 gündür kayıp
22:02 Ortadoğu ve Kuzey Afrika 2. Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı
21:38 Pakdemirli: 3 ilde 8 noktada yangın sürüyor
21:07 Antep’te trafik kazası: 3 ölü, 15 yaralı
20:42 Koronadan 96 kişi daha hayatını kaybetti
20:21 Aydın'da ırkçı katliama karşı 24 saatlik oturma eylemi
20:15 HDP'liler sel bölgesinde: Acil afet bölgesi ilan edilsin
20:07 ÖHD: Katliamın sorumlusu iktidardır
19:58 Demirtaş’tan ırkçı katliamda yaşamını yitirenler için başsağlığı
19:42 TMMOB: Irkçı saldırı failleri bir an önce cezalandırılsın
19:13 Buldan: İktidar gün sayıyor
18:49 Hozat Belediye Başkanı Valiliği yalanladı
18:46 Adana’da 'uyuşturucuya hayır' eylemi
18:30 Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok
18:23 Dedeoğulları taziyesinde Sayan'a tepki: Biz saf değiştirenlerden değiliz
18:13 Muhabirimiz ve beraberindeki 5 kişi serbest bırakıldı
17:54 Başkale ve Çaldıran’da sel
17:50 İslami STK’lerden ırkçı katliama tepki: Failler cezalandırılsın
17:24 Hozat’ta yangın 3 köye daha yayıldı
17:15 Manavgat'ta ölü sayısı 7'ye yükseldi
17:11 Marmaris'te otelde patlama
17:10 Muhabirimiz Sezgin'e tutuklama talebi
16:10 STÖ ve siyasi partilerden Dedeoğulları’na taziye ziyareti
15:40 Karaburun Yarımada RES projelerine tahsis edildi
15:39 İkizdere’de nöbet 101'inci gününde
15:36 Şırnak'ta 18 tutuklu koronaya yakalandı
15:32 Bir sanatçı daha intihara sürüklendi
15:29 Katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
15:25 Muğla Çevre Platformu: Asılsız iddialar gerçek failleri koruyor
15:20 Selde ağıt yakan anne: Evim yıkıldı, dışarıda kaldık
14:59 Katliam yerine giden Dedeoğulları yakınlarına polis şiddeti
14:46 Mersin'de ırkçı katliama tepki
14:25 ‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’
14:20 Xaşkan’da ikinci sel
14:12 Antep’te 5 katlı bina çöktü
13:35 Datça’da 12 saatte 131 deprem
13:23 Erdoğan, Konya açıklamasını nerede, ne zaman ve kime yaptı?
13:12 DSİ’nin kanalı sele neden oldu
13:11 Van’da gözaltı sayısı 9’a çıktı
13:06 Muhabirimiz Sezgin adliyeye çıkarıldı
12:09 Palalıdan sopalıya saldırganlar hep korundu
11:54 Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor
11:40 Kürdistani İttifak Grubu: Irkçı katliamdan iktidar sorumludur
11:39 Muhabirimiz polis otosunda da darp edildi
11:04 Yeni Yaşam Kadın eki Êzidî kadınları kapağına taşıdı
11:04 Kürt iş insanı Güneş tutuklandı
10:53 Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini iptal etti
10:28 Irkçı katliamın faili 40 saattir yakalanmadı
10:25 Hozat kırsalı 3 gündür yanıyor
10:16 Irkçı grubun saldırısına uğrayan gazeteciler emniyette ifade vermedi
10:15 Şenyaşar ailesi: Zulüm yapanı korumayın
09:53 Mülteciler nelere alet ediliyor?
09:48 Ege'de 5,7 büyüklüğünde deprem
09:25 Van’da HDP’li 3 genç gözaltına alındı
09:18 Manavgat’ta yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!
09:04 Dönüşümlü açlık grevi 248’inci gününde
09:03 Bayındır: Saldırılar sokakta boşa çıkarılır
09:02 Heşdi Şabi Sorumlusu: Şengal'i ancak Şengalliler korur
09:01 DAİŞ’in izlerini kadınlar siliyor: Şengal’de artık direniş var
09:01 Diyarbakır Ana Jet Üssü’ne yapılan hava saldırısı sonrası GPS sinyalleri kesildi
09:00 Kadınların TİS mücadelesi: Taleplerimiz yaşamsal
09:00 01 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:27 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
00:20 Irkçı katliamın faili: Mehmet Altun
00:14 Ebdî: Türkiye’nin ırkçı politikalarına karşı ses yükseltmeli
31/07/2021
23:26 CHP heyeti: Olayın ayrıntıları ve bağlantıları ortaya çıkarılmalı
23:19 Muğla’da deprem
23:09 Erdoğan Marmaris'te de çay fırlattı!
22:16 Darp edilen muhabirimiz gözaltına alındı
21:54 Irkçı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 13’e yükseldi
21:18 HDP’li gençlere ırkçı saldırı: Gazeteciler de yaralandı
21:04 ‘Orman yangınlarının sorumlusu iktidardır’
20:57 Yangın bölgesine gidişler engelleniyor
20:54 Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı
20:46 Koronadan 79 kişi daha yaşamını yitirdi
20:25 Ankara’da katliama tepki: Direne direne kazanacağız
20:11 Koronaya yakalanan işçiler depodan odalara yerleştirildi
19:09 Katliam anına dair görüntüler çıktı
18:54 Mardin’de müdahaleye rağmen katliam protesto edildi
18:52 Binlerce kişi Taksim’den haykırdı: Faşizme karşı omuz omuza
18:12 Diyarbakır'dan katliama öfke: Kürt halkı yalnız değildir
18:05 Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
17:56 Irkçı katliam Yüksekova'da yürüyüşle protesto edildi
17:27 Başkale’de sel: Onlarca ev ve ahır yıkıldı
17:26 Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü
17:16 Antakya ve Samandağ'da orman yangını
17:04 Bingöl’de erkek cenazesi bulundu
16:57 Konya’daki katliama her yerden tepki: Husumet değil ırkçı saldırı
16:41 Konya’da ırkçı katliamda yaşamını yitirenler defnedildi
16:35 Ailenin yakını: Ağlarsak kazanırlar, ağlamayacağız
16:12 Van’da açıklamaya polis müdahalesi: 5 gözaltı
16:10 Savcıyla görüşen avukatlar katliam anını anlattı
15:38 İkizdere’de direniş 100’üncü gününde: Dozer hızlı yargı yavaş
15:37 Cem etkinliğinde Konya’daki katliama tepki
15:18 Askeri operasyon ardından ormanlık alanda yangın