Üstün’den mahkeme heyetine: Bu dava siyasi bir müdahale siz de alet oluyorsunuz

img
ANKARA - Kobanê Davası’nda konuşan eski milletvekili Beyza Üstün, “Bu dava siyasi bir müdahaledir siz de buna alet oluyorsunuz. Biz yaptığımız siyaset düzleminde yaşamı özgür kılmaya çalışıyoruz. Şengal’de yaşanan katliam Kobanê de yaşanmasın diye mücadele verdik” dedi.
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kabonê Davası’nın üçüncü duruşmasının yedinci oturumu, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.
 
‘DENİZ BİZİZ’
 
HDP eski milletvekili Emine Beyza Üstün, davanın esasına ilişkin savunma yapmak üzere söz aldı. HDP İzmir İl örgütüne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı anarak sözlerine başlayan Üstün,  “Deniz biziz, Deniz bizim yoldaşımız. Deniz’in bizi temsil ettiği her anı ve mücadelesi için emeği ve kadın mücadelesini bizimle birlikte büyüttüğü için saygıyla anıyorum. Annesine sabır diliyorum” dedi. 
 
TÜRKİYE HALKLARINI YAŞADIKLARININ BİR RESMİ 
 
Deniz’in katledilmesi ve Kobanê Davası’nın Türkiye halklarının yaşadıklarının bir resmi olduğunu ifade eden Üstün, “Saldırgan özel eğitim almış, seçilerek zamanlaması tam da bu davaya ve davayla birlikte açılan diğer süreçlere denk getirildi. Bu davada tahliye olan siyasetçi arkadaşlarımızı önce sloganlarla uğurladık sonra İzmir’de bu saldırganın silahından çıkan kurşunla bir mesaj iletilmek için saldırgan görevlendirildi. Son derece organize edilmiş,  bu dosya da yaşadığımız gibi. Hem size hem bize bir gözdağı olarak son derece net bir şekilde kamuoyuna iletildi. Bu davada olduğu gibi. Zor bir dava size kolaylıklar diliyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Kobanê Davası’nın bir azmettirme davası olduğunu belirten Üstün, “Bu dava HDP’nin HDP ile birlikte yol alan özgürlük arayışına çıkanlara karşı, egemen sistemin bozulması paniğiyle azmettirme davası” dedi.
 
ÖNERGELER REDDEDİLDİ
 
Kobanê eylemleri sırasında ve sonrasında parti olarak, konunun siyasi boyutunun araştırılması, o süreçte yaşanan olayların, gerçeklerin ortaya çıkarılması için Meclis’te defalarca araştırma önergeleri verdiklerini hatırlatan Üstün, “İlk önerge 6 Ekim 2014 tarihinde grup başkanvekilimiz tarafından verildi. Son verilen önerge 15 Ekim 2020, yani biz gözaltındayken verildi. Biz ağır cezada yargılanırken, bu konuyla ilgili gerçeklerin açığa çıkması, araştırılması için verilen önergeler Meclis’te iktidar tarafından reddedildi” dedi. 
 
‘SİYASİ BİR MÜDAHALEDİR’
 
Gerçeğin ortaya çıkarılmasının bu topraklarda barış isteyen herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Üstün, “Biz bu sorumluluğu, halkın iradesini arkasına alan arkadaşlarımız Meclis’e sundu, sunduk. Sürekli bu topraklarda eşit ve barış içinde yaşamı inşa etmek için çabaladık. Biz ağır ceza mahkemelerinde yargılanırken de bu araştırma önergeleri verildi ancak bizi kötü itham eden partilerin oylarıyla reddedildi. Yanlış kişileri yargılıyorsunuz. Bu siyasi bir müdahale. Biz iddialarla suçlanıyoruz. Usulsüz olarak özgürlüğümüz elimizden alınmış durumda. Bu müdahale siyasi olarak HDP’ ye, HDP’nin politikalarına, programına, HDP siyasetini benimseyen parlamentoda temsiliyetini HDP’ ye veren halkların iradesine siyasi olarak yapılmış müdahalelerdir. Siz de buna alet oluyorsunuz” diye konuştu. 
 
‘BU TOPRAKLARDA BARIŞI İNŞA EDECEĞİZ’
 
Tutukluluğun devamı kararında iddia edildiği gibi bir kaçma niyetinin olmadığının altını çizen Üstün, “Suçlu değilim, ortada işlediğim bir suç ve suçlu olmadığım gibi karartacağımız bir delil de yoktur. Biz bu topraklarda ‘bu suça ortak olmayacağız’  diyen akademisyenler  ceza aldık çoğumuz ise beraat aldık. Sorumluluk alıyoruz, kararlıyız bu topraklarda barışı inşa edeceğiz” diye belirtti. 
 
‘O SINIRININ BİR HÜKMÜ YOK’
 
Üstün, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonraki sürecin Türkiye halklarının iradesine bir darbe olduğunu belirterek,  “Bu davaya konu olaylar aslında 6 Ekim günü başlamadı. Bu olaylar Şengal’e müdahalenin başladığı günden beri içimizde siyaseten tartışılan, adım adım DAİŞ’in sürdürdüğü katliamları önlemek için biz bununla ilgili neler yapabiliriz konuşuyorduk. Toplantılarımızda  ilk gündem maddesi olarak bu IŞİD saldırısını durdurmak için ne yapabiliriz mücadelesi içindeydik. Her il ve ilçede bütün ezidi ve Kürt halklarının yakınları başta olmak üzere herkesin teyakkuz halinde olduğu bir dönemdi. Katliam büyüyordu ve Türkiye'ye de geliyordu. O sınırın bir hükmü yok”  dedi.
 
‘DOSYADA  İŞİD KELİMESİ GEÇMİYOR’ 
 
 Üstün, 7 Ekim 2014 tarihine kadar bir olayın yaşanmadığına vurgu yaparak, “İlgili yetkililerle görüşüp ‘bu nasıl önlenebilir’ çabası içindeydik. Sadece Türkiye değil, dünya kamuoyuna da çağrı yapılıyordu. Eğer bu davanın adı Kobanê olayları ise tek bir kelime IŞİD geçmiyor. Sanırım Kobanê olaylarında yaşanan tüm süreci oraya aktarırsınız. Buna güvenim var. Bunu yapacağınızdan eminim çünkü bu gerçek” sözlerini kullandı. 
 
‘DAYANIŞMA ÇAĞRILARINI HER TÜRLÜ YAPARIZ’
 
Erdoğan’ın 7 Ekim 2014’te yaptığı “Kobanê düştü düşüyor” açıklamasını da hatırlatan Üstün, “Bu açıklamadan sonra ölümler yaşandı. Biz ise sizin sonradan eklediğiniz açıklamada ‘provokasyona gelmeyin’ açıklaması yaptık. Türkiye siyasetini özgürlüğe taşıyan, bu kadar önemli bir partinin kimliği bu dava içinde 3 tane tweete bağlanıyor. Biz dayanışma çağrılarını her türlü yaparız. Parlamento da yaparız. Siyasete de bu çağrıyı yaparız. Tüm açıklamalarımızda bu var. En ufak bir azmettirme kelimesi geçmeyen tweet, bu davanın gerekçesi olarak sizin dosyanızda delil olarak duruyor” şeklinde konuştu. 
 
‘FAİLLERİNİN BU SALONDA OTURMASI GEREKİYOR’
 
Daha önce Şengal’de koruyamadıkları hakları Kobanê’de  korumak için mücadele etiklerini ifade eden Üstün, “Bu bizim borcumuzdu. Ama 7 Ekim’den sonra ciddi anlamda ölümler yaşandı. Biz bu ölümler yaşanmasın diye siyaset yapıyoruz, bunlara neden olacak en ufak bir tutumuz olamaz. Biz bu topraklarda kardeşliğin, barışın, yan yana duruşun siyasetini örmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bu ölümlerin faili kimse bu salonda onların oturması gerekiyor biz değil” dedi. 
 
‘SİSTEM DEĞİŞTİRİLDİ’
 
Sürecin sonucunda bir algının yürütüldüğünü dile getiren Üstün, “Kalıcı barış talebini, Kürt sorunu başta olmak üzere, tüm sorunların çözümünü üstlenen partiye karşı bu siyasi algı yürürlüğe sokuldu. 7 Haziran seçimlerinden sonra adım adım tüm sistem değiştirildi. Halkın iradesini temsil edenlerin dokunulmazlıkları kaldırıldı. 2016’dan 2020’ye kadar süren süreçte HDP’li belediyelerin tümüne kayyımlar atandı. Başta kadın eşbaşkanları tutuklandı. En son HDP’nin kapatılması davasına kadar süreç geldi” şeklinde konuştu. 
 
‘SOYLU VE ERDOĞAN’IN SÖYLEMLERİ DOSYAYA KONULSUN’
 
‘Nasıl Kobanê sadece ismiyle yeterli değilse IŞİD'in yaptığı katliamların o dosyaya aktarılması gerekiyor’ diyen Üstün, şöyle devam etti: “Bunun gibi bugün dahil olmak üzere her defasında dava açılmadan önce ve sonra toplumsal alanda açıklama yapan MHP başkanı olmak üzere dönemin atanmış ‘İçişleri Bakanı Soylu'nun ve şimdi hükümetin başındaki Erdoğan’ın’ bu tarihlerdeki tüm sözlerinin bu dava dosyasında olması gerekiyor. Kendileri azmettiricilerdir. Yargıya müdahale ediyorlar. Algı oluşturuyorlar. Bu dava siyasi bir dava siz de bunu biliyorsunuz.” 
 
‘HALKLARIN İRADESİNİN MECLİS’E TAŞINDI’
 
7 Haziran 2015 tarihinin HDP’nin halkların iradesini Meclis’e taşıdığı tarih olduğunu vurgulayan Üstün, “Kapatma davasının iddianamesi de 7 Haziran'da verildi. Bu tarihlerin, bu günler denk getirilmesi çok zor. Siyasi iktidar yaratmaya çalıştığı bir algıyla, yürütülen dava ve iddianamelerin tam tamına bir torba iddia olduğunu görüyoruz. Bu davanın adı Kobanê ise tüm süreci ele almamız gerekiyor ama bu dava Türkiye sınırları içinde yaşanan olaylar ise bunun iddianamesi bu değil” sözlerine yer verdi. 
 
ŞENGAL KATLİAMI 
 
Şengal’de yaşanan katliamları bildiklerini ifade eden Üstün, “Orada tüm halklar katledildi, kadınlar ve çocuklara el konuldu. Bunların yansıması hala devam ediyor. Bu katliamdan nemalananlar bunu tarihe yayarlar. 3 Ağustos 2014’te Êzidîlere katliam yapıldı. Katliamın yaşandığı bu topraklara bu kadar yakın olan kadın siyasetçiler olarak Şengal’de yaşananları hazmedemiyoruz. Biz her 3 Ağustos’ta bulunduğumuz yerde HDP’li  siyasetçiler ve tüm yoldaşları olarak kırmızı karanfil bırakırız suyun kenarına. Bulunduğunuz yerde rastlarsanız bilin ki o karanfilleri kadınlar bırakmıştır” dedi 
 
KÖLE PAZARLARINDA SATILIYOR
 
Üstün, “Engelleyemediğimiz için kendimizi affetmediğimiz Şengal Katliamın ardından bugün hala katliamlar devam ediyor. 2017’de Kırşehir polisi biri 5 diğeri 7 yaşındaki Êzidî kardeşi, IŞİD’li  olduğu belirtilen bir kişinin evinden kurtarıyor. Şengal Katliamından 3 yıl sonra yaşanıyor bu. Tarih 31 Temmuz 2020 yani biz daha tutuklanmadık, bize müdahale yapılmadı. Şengal Katliamı sırasında 16 yaşında olan Zozan K., isimli bir kadın Sincan’da hemen yanı başımızdan IŞİD’li olduğu  belirtilen bir kişinin elinden akrabaları tarafından satın alınarak kurtarılıyor. Kadının tecavüze uğradığı psikolojik olarak sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Bu tarihte daha bize müdahale yapılmadı. 2 Mart 2021’de yer bu sefer Ankara’nın Keçiören ilçesinde, burada dibimizde tutuldukları evden internetteki köle pazarlarında satışa çıkarılan Êzidî kadınlar, yakınları tarafından açık artırmayla satın alınıyor ve hızlıca Türkiye’den çıkarılıyor. Bunlar sadece erişebildiğim haberler” şeklinde konuştu.
 
‘SUÇ TANIMLANMALI’
 
Üstün, 6-8 Ekim olaylarını yaratanın Êzidîlere yaratılmak istenen IŞİD katliamları ve saldırıları olduğunu dile getirdi. Üstün şöyle devam etti: “O dönemdeki tüm provokasyonları tek tek konuşmamız lazım. Sadece 6-8 Ekim olayları dediğiniz süreçte ölenlerle bir illiyet bağı kurulmaya çalışarak bunu çözemeyiz. Önce suç gerçekten tanımlanmalı sonra suçun gerçek failleri bulunmalı. Biz o dönem siyaseten sorumluluk aldıysak eğer, biz bunun için çabaladık. Şengal'de yaşanan olaylar Kobanê’de yaşanmasın diye çabaladık. Ve her engel olamadığımız olaylardan kendimizi sorumlu tutuyorduk. Çünkü halklar iradesini bize teslim etmişti. Biz yaşamı özgür kılmaya çalışıyoruz yaptığımız siyaset düzleminde.”
 
Duruşmaya ara verildi. Aranın ardından Üstün savunmasına devam edecek.

Diğer başlıklar

01:29 Elmalı’da mevsimlik işçilere ırkçı saldırı: Kurğa ailesi köyü terk etti
00:23 Irkçı katliama tepki gösteren 7 genç gözaltına alındı
00:00 Milas Belediye Başkanı: Termik santral için tehlike görünmüyor
01/08/2021
23:45 Silvan Jandarma Alay Komutanlığı’na saldırı
23:42 HDP’nin buluşmasına katılmak için Esenyurt’a giden 15 kişi gözaltında
22:48 Üniversite öğrencisi Haytaoğlu 4 gündür kayıp
22:02 Ortadoğu ve Kuzey Afrika 2. Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı
21:38 Pakdemirli: 3 ilde 8 noktada yangın sürüyor
21:07 Antep’te trafik kazası: 3 ölü, 15 yaralı
20:42 Koronadan 96 kişi daha hayatını kaybetti
20:21 Aydın'da ırkçı katliama karşı 24 saatlik oturma eylemi
20:15 HDP'liler sel bölgesinde: Acil afet bölgesi ilan edilsin
20:07 ÖHD: Katliamın sorumlusu iktidardır
19:58 Demirtaş’tan ırkçı katliamda yaşamını yitirenler için başsağlığı
19:42 TMMOB: Irkçı saldırı failleri bir an önce cezalandırılsın
19:13 Buldan: İktidar gün sayıyor
18:49 Hozat Belediye Başkanı Valiliği yalanladı
18:46 Adana’da 'uyuşturucuya hayır' eylemi
18:30 Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok
18:23 Dedeoğulları taziyesinde Sayan'a tepki: Biz saf değiştirenlerden değiliz
18:13 Muhabirimiz ve beraberindeki 5 kişi serbest bırakıldı
17:54 Başkale ve Çaldıran’da sel
17:50 İslami STK’lerden ırkçı katliama tepki: Failler cezalandırılsın
17:24 Hozat’ta yangın 3 köye daha yayıldı
17:15 Manavgat'ta ölü sayısı 7'ye yükseldi
17:11 Marmaris'te otelde patlama
17:10 Muhabirimiz Sezgin'e tutuklama talebi
16:10 STÖ ve siyasi partilerden Dedeoğulları’na taziye ziyareti
15:40 Karaburun Yarımada RES projelerine tahsis edildi
15:39 İkizdere’de nöbet 101'inci gününde
15:36 Şırnak'ta 18 tutuklu koronaya yakalandı
15:32 Bir sanatçı daha intihara sürüklendi
15:29 Katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
15:25 Muğla Çevre Platformu: Asılsız iddialar gerçek failleri koruyor
15:20 Selde ağıt yakan anne: Evim yıkıldı, dışarıda kaldık
14:59 Katliam yerine giden Dedeoğulları yakınlarına polis şiddeti
14:46 Mersin'de ırkçı katliama tepki
14:25 ‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’
14:20 Xaşkan’da ikinci sel
14:12 Antep’te 5 katlı bina çöktü
13:35 Datça’da 12 saatte 131 deprem
13:23 Erdoğan, Konya açıklamasını nerede, ne zaman ve kime yaptı?
13:12 DSİ’nin kanalı sele neden oldu
13:11 Van’da gözaltı sayısı 9’a çıktı
13:06 Muhabirimiz Sezgin adliyeye çıkarıldı
12:09 Palalıdan sopalıya saldırganlar hep korundu
11:54 Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor
11:40 Kürdistani İttifak Grubu: Irkçı katliamdan iktidar sorumludur
11:39 Muhabirimiz polis otosunda da darp edildi
11:04 Yeni Yaşam Kadın eki Êzidî kadınları kapağına taşıdı
11:04 Kürt iş insanı Güneş tutuklandı
10:53 Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini iptal etti
10:28 Irkçı katliamın faili 40 saattir yakalanmadı
10:25 Hozat kırsalı 3 gündür yanıyor
10:16 Irkçı grubun saldırısına uğrayan gazeteciler emniyette ifade vermedi
10:15 Şenyaşar ailesi: Zulüm yapanı korumayın
09:53 Mülteciler nelere alet ediliyor?
09:48 Ege'de 5,7 büyüklüğünde deprem
09:25 Van’da HDP’li 3 genç gözaltına alındı
09:18 Manavgat’ta yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!
09:04 Dönüşümlü açlık grevi 248’inci gününde
09:03 Bayındır: Saldırılar sokakta boşa çıkarılır
09:02 Heşdi Şabi Sorumlusu: Şengal'i ancak Şengalliler korur
09:01 DAİŞ’in izlerini kadınlar siliyor: Şengal’de artık direniş var
09:01 Diyarbakır Ana Jet Üssü’ne yapılan hava saldırısı sonrası GPS sinyalleri kesildi
09:00 Kadınların TİS mücadelesi: Taleplerimiz yaşamsal
09:00 01 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:27 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
00:20 Irkçı katliamın faili: Mehmet Altun
00:14 Ebdî: Türkiye’nin ırkçı politikalarına karşı ses yükseltmeli
31/07/2021
23:26 CHP heyeti: Olayın ayrıntıları ve bağlantıları ortaya çıkarılmalı
23:19 Muğla’da deprem
23:09 Erdoğan Marmaris'te de çay fırlattı!
22:16 Darp edilen muhabirimiz gözaltına alındı
21:54 Irkçı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 13’e yükseldi
21:18 HDP’li gençlere ırkçı saldırı: Gazeteciler de yaralandı
21:04 ‘Orman yangınlarının sorumlusu iktidardır’
20:57 Yangın bölgesine gidişler engelleniyor
20:54 Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı
20:46 Koronadan 79 kişi daha yaşamını yitirdi
20:25 Ankara’da katliama tepki: Direne direne kazanacağız
20:11 Koronaya yakalanan işçiler depodan odalara yerleştirildi
19:09 Katliam anına dair görüntüler çıktı
18:54 Mardin’de müdahaleye rağmen katliam protesto edildi
18:52 Binlerce kişi Taksim’den haykırdı: Faşizme karşı omuz omuza
18:12 Diyarbakır'dan katliama öfke: Kürt halkı yalnız değildir
18:05 Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
17:56 Irkçı katliam Yüksekova'da yürüyüşle protesto edildi
17:27 Başkale’de sel: Onlarca ev ve ahır yıkıldı
17:26 Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü
17:16 Antakya ve Samandağ'da orman yangını
17:04 Bingöl’de erkek cenazesi bulundu
16:57 Konya’daki katliama her yerden tepki: Husumet değil ırkçı saldırı
16:41 Konya’da ırkçı katliamda yaşamını yitirenler defnedildi
16:35 Ailenin yakını: Ağlarsak kazanırlar, ağlamayacağız
16:12 Van’da açıklamaya polis müdahalesi: 5 gözaltı
16:10 Savcıyla görüşen avukatlar katliam anını anlattı
15:38 İkizdere’de direniş 100’üncü gününde: Dozer hızlı yargı yavaş
15:37 Cem etkinliğinde Konya’daki katliama tepki
15:18 Askeri operasyon ardından ormanlık alanda yangın