Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok

img

HABER MERKEZİ- Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledilmesi çok sayıda ilde protesto edilerek, "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" denildi.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesi çok sayıda ilde yapılan açıklamalar ile protesto edildi.

URFA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesini yaptıkları basın açıklaması ve yürüyüş ile kınadı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya HDP Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Urfa Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, kente bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri ve onlarca yurttaş katıldı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamada, katliamda yaşamını yitiren Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin adının yazılı olduğu dövizler taşındı. 

Açıklamada konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Bu ülkede insanlar Kürt olduğu için neden öldürülüyor? Bu ülkede mahkeme, kanun yok mu? Bizim anladığımız Kürtler için yasa, mahkeme yok. İki önce Konya’da yapılan katliamın sanıkları hala tutuklanmış değil. Türkiye’deki bazı siyasetçileri bu katliamın önünü açıyorlar. Her gün sabahtan akşama kadar medya eliyle Kürtler hedef gösteriliyor. Bu katliamları vicdanı olan insan kabul eder mi? Bazı kişiler bu katliamın önünü açarak organizatörlük yapıyorlar. Kürtler alternatifsiz değil. Kürtler örgütlü bir halk, birliklerini konuşuyorlar. Bizim örf adet, kültür ve dilimiz var ve sonuna kadar onları savunacağız. Adalet Bakanı ‘husumet’ diyerek gerçeği çarpıtıyor. Kirli bir siyaset yürütülüyor” şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlar ile son buldu. Açıklamanın ardından kitle alandan HDP İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık, “Kürt halkı uyuma, onuruna sahip çık”, “Kürt halkı faşizme boyun eğmeyecek”, “Bijî yekîktîya Kurda” sloganları atıldı.

MARDİN

Konya'daki ırkçı saldırıya karşı Nusaybin Emek ve Demokrasi Platformu'nun Barış Parkı'nda yapmak istediği açıklamaya izin vermedi. Bunun üzerine kitle polis ablukasında Nusaybin HDP İlçe binasına kadar yürüyerek açıklama yaptı. "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" pankartının ardında platform adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Yakup Taşçı, ırkçı saldırıyı kınadı. 

Yapılan açıklamanın ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

ANTEP

HDP Antep İl Örgütü, Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıda 7 kişinin katledilmesine ilişkin parti binası önünde basın açıklaması yaptı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), 78’ler Derneği, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Emek Partisi, Yeşiller Sol Partisi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, “7 canımız bu iki kirli ittifakın Kürt halkına, Kürt halkının iradesine olan düşmanvari politikaları sayesinde yitirildi. Tüm Türkiye ve Kürdistan halkları gördü, şahit oluyor! Biz Kürtler için Roboskiler, Enfaller, Zilanlar hiçbir zaman bitmedi. Bu barbar saldırıyı, bu saldırının ardındakileri en güçlü şekilde lanetliyor, Kürt halkına ve katliama maruz kalmış tüm aile fertlerine baş sağlığı diliyor. Bu barbarca saldırın ardındaki her bir ahlaksızı yargı önüne çıkaracağımızın sözünü veriyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Katiller topluma hesap verecek” sloganları ile son buldu.

ŞIRNAK

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesine ilişkin Şırnak'ın Cizre ilçesinde Sivil Toplum Örgütleri (STK) ve HDP yaptıkları basın açıklaması ile ırkçı saldırıyı kınadı. Basın açıklamasına çok sayıda kişi katıldı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada "Konya da Kürt aileye yapılan faşist saldırıyı kınıyoruz" pankartı açıldı. 

Onlarca kişinin katıldığı basın açıklamasını kitle adına avukat Samet Ataman okudu. Ataman, yapılan saldırının kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ederek, “Katiller ve failler henüz tespit edilemedi ancak eldeki kanıtlar ve saldırının şekli bize bunun ırkçı bir saldırı olduğunu gösteriyor. Ailenin ırksal kimliği, saldırının temel nedenidir. Yetkililerin önlem almaması affedilemez bir sonuca yol açmıştır" dedi. 

Basın açıklaması ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemine geçti. Oturma eylemi “Bimre faşizm, Bijî berxwedan" sloganları ile son buldu. 

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailesinin katledilmesini düzenledikleri basın açıklamasıyla kınadı. Attalos Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’de katıldı.

“Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamada HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar basın metni okudu. Taşar, şiddetin toplumsal ilişkileri düzenleyen ve sorunları çözen tek etkili araç olduğu kanaati toplumda giderek daha güçlü bir edindiğine dikkat çekti. Şiddetin toplum içinde giderek daha fazla itibar görmesinin temel nedeninin siyasal iktidar olduğunu dile getiren Taşar, siyasal iktidarın toplumu kutuplaştıran, her şeyi güvenlik sorunu haline getiren, çatışmayı ve savaşı yücelten/kutsayan politikalarnın şiddeti artırdığını söyledi.

‘SUÇ İŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’

Ardından konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Konya’da yaşanan katliamda suç işleri bakanı Süleyman Soylu’nun, Konya Valisinin ve Konya Emniyet Müdürünün taraf olduğu, içinde olduğu ve direk yargılanması gereken kişilerdir. Siyasi mumya Devlet Bahçeli her gün her dakika HDP’ye hakaret ediyor. HDP’ye saldıranlar, binalarımızı yakanlar ve kurşun sıkanlara doktorlar diyor ki; ‘bunların psikolojik sorunu var. Evet biliyoruz. Hükümette hepinizin psikolojik sorunu var. Hükümeti yöneten cumhurbaşkanından bakanlara kadar hepinizin psikolojik sorunu var. Psikolojik sorun olmazsa yangın yerine gelip evi yanana çay atılır mı?” diyerek tepki gösterdi. Ortak yaşamdan yana olduklarını kaydeden Bülbül, “Türkler, Kürtler, Aleviler, Türkmenler hepimiz buradayız. Biz Türkiye’nin resmiyiz ve ortak yaşamı savunuyoruz. Türkiye’de eşit yaşamı, birlikte yaşamı, radikal demokrasiyi ve demokratik ulusu savunuyoruz” dedi.

Açıklama, “Yaşasın halkların eşitliği” ve “Faşizme ölüm tek yol devrim” sloganlarıyla sonlandı.

DİYARBAKIR 

Bismil ilçesinde bulunan Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEVA Partisi, Gelecek Partisi, CHP, Saadet Partisi ve Türkiye Değişim Partisi ilçe yöneticileri, Konya’da Kürt aileye yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıya ilişkin Bismil ilçe merkezinde bulunan Kardeşlik Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Partiler adına açıklamayı okuyan Gelecek Partisi İlçe başkanı İbrahim Şimşek, “İnsan demeye utandığımız caniler 7 Kürdü katletti. Bu ırkçı saldırıyı kınıyoruz ve edî bes e diyoruz” dedi.

Yaşanan saldırının faşizan ırkçı bir saldırı olduğunu ifade eden Şimşek, gerekli önlemler alınmadığı için bu tarz saldırıların tekrarlandığını belirtti. Siyasi iktidarın ötekileştiren ayrımcı dili nedeniyle toplumsal barıştan uzaklaşıldığını dile getiren Şimsek, iktidarın barış dilini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından kitle ilçede yürüyüş düzenledi.

Diğer başlıklar

16:51 Açığa alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı beraat etti
16:37 Efe Tektekin davasında fail duruşmaya katılmadı
16:27 İHD: Ege Bölgesi'nde 4 ayda 6 bin 383 hak ihlali yaşandı
16:04 Kılıçdaroğlu: Bu sorunu Meclis’te hep birlikte çözebiliriz
15:53 Gençlerden barınma sorununa çözüm önerileri
15:39 Validebağ Korusu’na dökülen kum çöpe döküldü
15:26 EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor
15:08 Gazeteci Eser ve Topaloğlu'nun duruşması ertelendi
14:34 Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan sanığa 8 yıl ceza
14:32 Sancar MA’ya konuştu: Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez
14:26 Barış Anneleri'nden Emine Şenyaşar'a dayanışma ziyareti
13:58 Barış Anneleri Süleymaniye’de bir araya geldi
13:55 Düzce’de Kürt işçilere saldırı
13:51 Validebağ’da gönüllüleri ziyaret eden Yapıcı: Suç duyurusunda bulunacağız
13:47 'İntihar etti' denilen kadının katledildiği ortaya çıktı
13:43 Temel ve Dündar’ın yargılamasının durdurulması talebine ret
13:15 Meriç'e atılan mültecinin babasından yetkililere çağrı
13:07 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:07 TJA’dan yeni dönem öncesi kadın buluşması
12:47 İşten atılan Ayşe Erim'in mücadelesi kazandı
12:46 Validebağ Korusu’nda gerginlik sürüyor
12:38 Başkan temaslı çıkınca Kobanê Davası'na iki gün ara verildi
12:33 'Turunçlu Arıtma Tesisi kapatılsın'
12:29 Elazığ Cezaevi’nde ağız içi arama dayatılıyor
12:19 Meksika’da günde en az 10 kadın ve kız çocuğu katlediliyor
11:56 Emine Şenyaşar'dan avukatlara dayanışma çağrısı
11:49 Vartinis Katliamı davası: Alay Komutanı Karaoğlu hakkında tutuklama kararı
11:39 Kayyım mahallelinin tandırlarını yıktırdı
10:56 6 ayda bin 98 hak savunucusu gözaltına alındı
10:45 Gazeteci Sarya: Suriye'nin geleceğini bölge halkı belirleyebilir
10:45 Avukat Maçoğlu: Kobanê dosyasında unutulan belge araştırılırsa kumpas ortaya çıkacak
10:36 Bölgede HDP'nin oyları artarken, AKP'ninkiler eridi
10:18 Yüzde 98 engelli kişi tutuklandı
10:01 Katledilen kolberlerin cenazesi saatlerce güneş altında bekletildi
09:27 İnfazı yakılan tutukluya 9 yıl fazla ceza yazıldı
09:27 Validebağ Korusu'na polis eşliğinde baskın
09:26 3 kentte ev baskınları: 9 kişi gözaltında
09:11 Federe Kürdistan'da son 6 ayda 4 bin kadın başvurdu
09:11 Polis aramada sigara içen şoförü darp etti
09:10 Yeni yapılaşma için köyler imara açıldı
09:09 Kaçak plastik işletmeleri zehir saçıyor, belediye izliyor
09:08 Ailesi katledilen İzol adliye önünde: Sadece adalet istiyoruz
09:07 Kadınlar mitinge hazırlanıyor: Özgürlüğümüz için evlerden çıkıyoruz
09:06 Anadilde müziği renklerle öğreniyorlar
09:04 15 milyon TL'lik 6 ihalede usulsüzlük
09:03 Tutukluların şikayet dilekçesi başgardiyanda takılıyor
09:02 Gözlerini kaybeden tutuklunun şikayetine ‘ispata muhtaç’ savunması
09:01 ‘Yeni Yüksekova’ çalışması bitmiyor
09:00 21 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
08:33 Barınamayan öğrencilerin eylemi sürüyor
20/09/2021
23:46 Ankara’da 'Barınamıyoruz' diyen 9 öğrenci gözaltına alındı
23:02 Yolcu otobüsüne saldırı: 2 yaralı
22:51 Erdoğan'dan 'yurt' eleştirilerine yanıt
22:34 Rusya’da seçim sonuçları belli oldu
22:06 İzmir’de üniversite öğrencileri çadır nöbeti başlattı
21:07 Koronadan 231 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Çelemoğlu'nu katleden Çetin'in HTS kayıtları incelenecek
20:12 Uğur Tekstil çalışanları: Sendika hakkımız engellenemez
20:06 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Dava kapatılmak isteniyor
19:36 BTS'nin oturma eylemi 36’ncı haftasında
19:27 Gökkan’ın avukatları mahkemeyi HSK’ye şikayet etti
19:16 Eğitim Sen: 19 milyon öğrenci kaderine terk edildi
18:45 Heymans: Türkiye’de Torosların yerini Transporter aldı
18:31 Musa Anter ödülleri sahiplerini buldu: Mirası özgür basın emekçileri devraldı
17:58 Bitlis’te sokağa çıkma yasağı
17:51 Gabar’da yangı yayılıyor
17:37 HDP eski Milletvekili Kocaman tahliye edildi
17:29 Cizre’de ‘Özgürlük zamanı’ buluşmaları sürüyor
17:10 Adıyaman'da 339 ev karantinaya alındı
17:08 Cenevre’deki mahkemede konuşan Keskin: İşkence bir devlet politikası
16:57 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:30 Türkiye'nin bombardımanında 2 kolber hayatını kaybetti
16:30 Kobanê Davası yarına ertelendi
16:26 Silvan’da bir kişi gözaltına alındı
15:47 Kobanê Davası’nda savunma yapan Tan: MYK toplantısına katılmadım
15:46 Av. Özdoğan: Yargılama siyasi bir partinin odasında başladı
15:36 Türkiye, Cenevre’de yargılanıyor: Kürtlere yönelik ayrımcılık ve işkence arttı
15:10 4 yakını katledilen İzol yine 'adalet' istedi
15:07 Ağaç kıyımı AKP'li belediye başkanını da isyan ettirdi
14:42 Zam talep eden saya işçileri iş bıraktı
14:41 Kadın avukatlardan Emine Şenyaşar'a destek
14:34 Müteahhitler zamlara karşı iş bıraktı
13:49 Ferhat Tepe’nin fotoğrafına yasak: Örgüt bağı araştırılıyor!
13:20 Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı
13:16 Kobanê eylemlerinde kaç YPG'li tedavi edildi?
13:08 Afganistan’da Kadın Bakanlığı’nın kaldırılması protesto edildi
13:07 HDP’li gençlerden uyuşturucuya karşı etkinlik
13:05 'Barınamayan' öğrenciler geceyi sokakta geçirdi
12:53 Buldan'dan 'kumpas davası' çıkışı: Gerçek suçlular korunuyor
12:33 Gözaltına alınan İranlı 9 Kürt ÖSO’ya teslim edildi
12:33 Leyla Güven'e 'renk' gerekçesi: Bölücü elbise cezaevine giremedi!
12:29 Hasta tutuklu Şahin: Tedavi hakkım engelleniyor
12:28 503 cenaze kimsesizler mezarlığında bekletiliyor
12:27 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Kobanê Davası: İddianamenin omurgasını oluşturan ifadeler dosyada yok
11:50 Ekolojist Akyıldız: Tarihte görülmemiş doğa kırımı yaşanıyor
11:33 Şenyaşar: Bu zulmü dayanışmayla sonlandıracağız
11:22 Gazeteci Durket Süren’in duruşması ertelendi
11:22 Bir zamanlar değirmene şimdi ise köye hayat veriyor!
11:02 Apê Musa katledildiği sokakta anıldı