Avukat Maçoğlu: Kobanê dosyasında unutulan belge araştırılırsa kumpas ortaya çıkacak

img
ANKARA - HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Kenan Maçoğlu, Kobanê soruşturmasında savcı tarafından dosyada unutulan Ankara TEM imzalı belgeyle soruşturmaya getirilen “kısıtlılık” kararı ardından ortaya çıkan gizli ve açık tanıklara nasıl ulaşıldığına ilişkin detayların siyasetçilere yapılan “kumpası” ortaya çıkartacağını söyledi. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediyor. 
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava dosyasına ilişkin avukatlar, siyasetçilere yönelik özel uygulama ve hukuksuzlukları ifade ediyor. Kobanê İddianamesi’nin tebliği ardından soruşturma dosyasında unutulduğu düşünülen 5 sayfalık 26 Ekim 2018 tarihli Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü antetli imzasız belgeye dair mahkeme tarafından 14 Haziran’da verilen ara karara rağmen dava dosyasına henüz bir belge gelmedi. 
 
BELGE MAHKEME HEYETİNE DE SUNULDU
 
HDP Hukuk Komisyonu üyesi ve dosya avukatlarından Kenan Maçoğlu, 14 Haziran’da görülen duruşmada, savcının dosyada unuttuğu belgeyi mahkemeye sunmuştu. Maçoğlu, söz konusu belge içeriğine dair ise şunları aktarmıştı: “Savcının çalışma klasöründe 26 Ekim 2018 tarihine dair bilgi notları var. Savcı bunu çalışma klasöründe unutmuş. TEM başlığı var, 5 sayfalık bir evrak. Bu tarihte Demirtaş ve Yüksekdağ henüz tutuklanmamışlar. Bu evrakta 98 kişinin isimleri var. Adı geçen 7 sanıkla ilgili ‘yaralama’, ‘mala zarar verme’ gibi suçlardan soruşturma açılmadığı ifade edildi. ‘Sizin bunu açmanız lazım ve bunu açarken de bu ve benzeri suçlardan soruşturma yürütmeniz lazım’ diyor. ‘Serpil Kemalbay ve Sezai Temelli her ne kadar yeniden vekil seçilmişlerse de bunları tutuklayabilirsiniz’ diyerek, açıkça talimatlarda bulunuyor. ‘Siz bu dosyaya çalışın ve HDP’ye kapatma dosyası açın’ diyor. Bu ve bunlar gibi yorumlarda bulunuyor.”
 
Maçoğlu, dün başlayan 4’üncü duruşma serisinde ise açık tanık Kerem Gökalp ve gizli tanıklar Mahir ile Ulaş’ında soruşturma dosyasına getirilen “gizlilik” kararı ardından ifadeleri alındığını ancak bu şahıslara ne şekilde, nasıl ulaşıldığına dair ise belgenin bulunmadığına dikkati çekmişti. 
 
Avukat Maçoğlu, gizli ve açık tanıklar, soruşturma evrakında unutulan belgenin Kobanê ve HDP’nin kapatma davalarının hazırlanmasında ne işlev gördüğünü ve detaylarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
 
KUMPAS DAVASI
 
Maçoğlu, savcı tarafından dosyada unutulan belgede nasıl hareket edilmesine dair yorumlar olduğunu hatırlattı. Davanın “kumpas davası” olduğunu başından beri dile getirdiklerini hatırlatan Maçoğlu, Ankara TEM imzalı belgenin nasıl hazırlandığının ortaya çıkmasının önemini şöyle anlattı: “Tüm aşamalarda davanın, doğrudan hükümetin talimatıyla hareket eden savcılar ve kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulduğunu ifade ettik. Bu belgenin ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkarsa kumpasın ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkacaktır.”
 
AÇIK VE GİZLİ TANIK ARAYIŞI
 
Belgenin çok ayrıntılı hazırlandığına dikkati çeken Maçoğlu, “Hazırlayanlar muhtemelen emniyet görevlileri değil. Hükümetin oluşturduğu bir komisyon ya ekip tarafından hazırlandığını düşünüyoruz. Çünkü savcı kendisine 2018 yılında gelen bu belgeden hareketle sonraki bütün aşamaları buna göre yürütmüş. Savcı zaten özel olarak atanmış ve 2019 yılında dosyaya gizlilik kararı aldırıyor. Peşinden de dosyada delil yaratmak için gizli ve açık tanık bulmak için ciddi çabalar sarf ediyor. Bunun için de emniyetin, jandarmanın belki de MİT’in tüm imkanları seferber ediliyor. Fakat buna rağmen delil bulamamışken Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında herhangi bir delil olmadan ikinci bir defa soruşturma kapsamında tutuklama oldu. Onlar tutuklandıktan sonra bu çabaları sonuç veriyor” diye belirtti.
 
İLK ‘MAHİR’ ORTAYA ÇIKIYOR
 
Kobanê soruşturmasına 2 Ocak 2019 tarihinde getirilen “kısıtlılık” kararı ardından gizli, açık tanıklar ve itirafçılara ulaşılmaya çalışıldığını hatırlatan Maçoğlu, ilk olarak gizli tanık “Mahir”in 4 Aralık 2019, açık tanık Kerem Gökalp’in 7 Ocak 2020 ve gizli tanık “Ulaş”ın da 4 Mart 2020’de ifadelerinin Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nde Savcı Ahmet Altun tarafından alındığını vurguladı. Her 3 tanığında benzer ifadeleri olduğuna işaret eden Maçoğlu, “HDP ile PKK arasında bir bağ olduğunu, söz konusu tweetlerin atılmadan önce halkın hazırlıklı olduğunu, şiddet olaylarının örgütlendiğine dair ifadeler veriyorlar. Bunun üzerine savcı iddianameyi hazırlıyor. Fakat ilginç olan biz bunu Kobanê soruşturması dosyasında göremedik. Kobanê soruşturması kapsamında savcının Kerem Gökalp’ten aldığı bir ifade var ama biz HDP’ye yönelik açılan kapatma davası iddianamesinde bu ifadeyi gördük. Ancak, kapatma iddianamesinin de eklerinde bu ifade yok. Yani Kobanê dosyasının savcısı muhtemelen o ifadeyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na Word belgesi olarak, ulaştırıp kapatma davasına delil olarak göstermiş ama fiziki olarak ifade yok” ifadelerini kullandı.
 
GİZLİ TANIKLARA NASIL ULAŞILDIĞI MEÇHUL
 
Açık tanık Kerem Gökalp’in kendi talebiyle tutuklu bulunduğu Şırnak Cezaevi’nden dilekçe yazarak, ifade vermek istediğini ancak gizli tanıklar Mahir ve Ulaş’a nasıl ulaşıldığı, Ankara TEM’e nasıl geldiklerine dair resmi bir evrak olmadığının altını çizen Maçoğlu, “Ayrıca ifade veren Kerem Gökalp’in verdiği ifadenin tamamı ne kapatma davasında ne de Kobanê davasında yok. Hala ne yaptıklarını bilmiyoruz. Başka bir girişimde mi bulunacaklar başka bir soruşturma mı yürütüyorlar? Biz mahkemeden bu ifadenin sorulmasını talep ettik. Ancak mahkeme bu yönde henüz bir ara karar vermedi” dedi.
 
‘CEMAAT TAKTİKLERİ
 
Kobanê soruşturmasında da bir dönem yargıda hakim olan cemaat yapılanmasında kullanılan yöntemlerle karşı karşıya olduklarının altını çizen Maçoğlu, “Çünkü onlar da delil bulamadıkları taktirde hukuka aykırı bir şekilde delil yaratma faaliyetine girişiyorlardı. Ellerinde sağlam deliller olmuş olsa gizli tanığa ihtiyaç duymayacaklar. Gizli tanık meselesi de başlı başına en fazla cemaat yapılanmasının kullandığı bir yöntemdi. Uzun süredir bu tarz işlere çok da girilmiyordu ama bu ve benzeri önemli dosyalarda kendilerince delil bulamadıkları dosyalarda bu taktiklere başvuruyorlar” diye belirtti.

Diğer başlıklar

15:26 Özsavunmada bulunan Yıldırım’ın davası ertelendi
15:23 Eda Nur Kaplan soruşturmasında 18 yıl hapis istemi
15:03 Kırıkkale’den Sincan’a sevk edilen tutuklular: Her gece koğuşlar basılıyor
14:59 Kanser hastası Özdoğan’ın 72 yaşındaki annesi gözaltına alındı
14:55 Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı
14:50 Selim Temo’dan yeni kitap: Pûnga li Bajêr
14:40 MKM’liler şarkılarını HDP grubunda seslendirdi
14:09 Urmiye Cezaevi’nde kadınlar isyan başlattı
14:06 Mersin’de nükleer karşıtları hakim karşına çıkacak
14:05 Köylüleri darp eden askerler: Davanızdan vazgeçin
13:54 İstanbul Adliyesi'nde ekonomik kriz isyanı: Kendimi mi yakayım?
13:50 BMG'den baskılara karşı örgütlenme çağrısı
13:27 Erdoğan kendine zam yaptı: Yeni maaşı 100 bin TL
13:17 Efrîn’de 3 kadın daha kaçırıldı
13:15 Irak ve Suriye tezkeresi iki yıl daha uzatılmak isteniyor
13:15 Ürküt: Çözüm süreci siyasi yarar sağlandığı sürece mi gündemde tutuluyordu?
13:02 HDP'den KESK'e bütçe ziyareti: Emekten yana bütçe oluşturulmalı
13:01 Las Tesis davası karar için ertelendi
12:56 GGM'de polis şiddetiyle katledilen mültecinin duruşması görüldü
12:48 Sancar: Savaşa karşı barış bütçesini getireceğiz
12:48 Daron Acemoğlu: Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyor
12:36 Dışişleri Bakanlığı: Açıklamalardan etkilenmeyeceğimizi hatırlattık
12:16 Yazısına erişim engeli getirilen Polat: Teslim olamayız, olmayız
11:56 Bahçeli, Demirtaş ve Kavala’yı hedef aldı
11:51 Avukatlardan İmralı başvurusu
11:50 İzmir'de uluslararası resim çalıştayı
11:39 Plan ve Bütçe Komisyonu’nun takvimi belli oldu
11:22 TÜSİAD'dan kuvvetler ayrılığı çağrısı
11:15 Oyuncu Laçin: ‘Kiraz pahalı’ dediğim için ifadeye çağrıldım
10:57 İktidarı ayakta tutma oyunları
10:39 ‘Miting alanındaki tahammülsüzlük tecridin fotoğrafıydı’
10:34 Şenyaşar ailesi: Feryada sessiz kalan insanlığını sorgulasın
10:31 Hozan Canê: Cezalarla sanatçıları korkutamazlar
10:30 İmralı tecridi kadınları nasıl etkiliyor?
09:56 Ömer: Suriye Anayasa Komitesi görüşmesinden sonuç çıkmaz
09:51 Salaz: Türkiye Bağdat Meclisi’nde KDP üzerinden temsiliyet buldu
09:50 TL’nin değer kaybı sürüyor
09:39 Kaş açıklarında 6 şiddetinde deprem
09:33 Çiftyürek: Kürtlerle savaş Türkiye’yi küçültür
09:29 10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
09:06 CHP’den şerh: Çiftçinin borçları yapılandırılsın
09:02 'Anlaşmalara taraf olan Türkiye doğasına her türlü zararı veriyor'
09:02 Moroğlu: Anayasa değişikliğinde eşit temsiliyet esas alınmalı
09:01 KDP TSK’nin piyonu oldu!
09:01 Hünnap bir şifa kaynağı
09:00 Kaymakam soruşturma izni vermedi, savcı ceza talebinden vazgeçti
09:00 Orman Kanunu Antalya'da başka Şırnak'ta başka
09:00 19 EKİM 2021 GÜNDEMİ
18/10/2021
23:03 ABD Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın açıklamasını yalanladı
22:32 Fırat Gizlenç polis ablukasında defnedildi
21:41 Katledilen çocukların davasında tanıklar dinlenecek
21:07 Kovid-19’dan 214 vefat, 29 bin 240 yeni vaka
20:59 Savcı 5 gazeteciye beraat istedi
20:29 BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
20:25 Rusya NATO nezdindeki misyonunu askıya aldı
20:19 Katı atık işçisinin dükkanı basıldı
18:44 ‘İktidarın gündeminde savaş ve kadınları daha fazla yoksullaştırma var’
18:39 Kobanê Davası tanığı Gökalp 15 gün TEM’de tutulmuş!
18:00 Azadi Partisi’nden HDP’ye ziyaret
17:28 Karakoldan dönüştürülen mülteci merkezi kapatıldı
17:11 Kamu lojmanlarının satışa çıkarılmasına tepki
17:07 Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
16:51 Koğuşlara gece yarısı baskın: Çocuklar çok korkuyor
16:23 ATO’dan şiddet gören Doktor Yıldırım’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:18 Beytüşşebap'ta HDP’nin 9’uncu yıldönümü kutlaması
16:11 Kobanê Davası: 3 tanığın ifadelerine nasıl ulaşıldığı belli değil
16:01 Kadınlar pijama yasağını protesto etti
15:54 Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
15:50 MKM'nin konser yasağına Batman’dan tepki
15:34 Gözaltıları protesto ederken gözaltına alındılar
15:23 Diyarbakır Barosu, Demirtaş için AK'ye başvurdu
15:23 Hatay’da aynı anda 3 hortum oluştu
15:23 Sanatçı Hozan Canê’ye 3 yıl 1 ay ceza
14:49 Mersin’de bir kadın katledildi
14:44 HDP’den şerh: Kooperatif Bakanlığı ve Kooperatifler Bankası oluşturulmalı
14:43 Suruç Katliamı davasını sahiplenme çağrısı
14:34 Sağlık örgütleri doktora şiddeti protesto etti
14:05 TİP, CHP’li belediyeyi protesto etti
13:54 Beştaş: 6-8 Ekim'de sokağa çıkan paramiliterleri SADAT mı eğitti?
13:51 HDP Nusaybin'de halkla bütçeyi konuştu
13:46 İlçe seçim müdürü taciz suçundan tutuklandı
13:46 Buldan: Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi sorunu çözüyorsunuz?
13:06 Şenyaşar ailesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuru
12:49 HDP’li Mamedoğlu'na hapis cezası
12:49 Kobanê Davası’nın 5’inci duruşması başladı: Tutuklular savunma yapmadı
12:20 Ferit Şenyaşar: 224 gündür medya bizi görmezden geliyor
12:19 Bilirkişi raporu: Esra Hankulu müdahaleyle kurtulabilirdi
12:06 KMMK: Eylül'de 8 kolber öldürüldü
11:54 Ceylan Ertem'den Salkım'a 'Karadağlı' yanıtı: Sanatçı politik olabilir
11:08 Kadınlardan polis şiddetine yanıt: Boyun eğmeyeceğiz
10:39 YPG Sözcüsü: Efrîn'deki gibi tehlikeli anlaşma olabilir
10:29 4 çocuğu gözaltına alınan Mahmurlu anne: İnsanlık için ses çıkarın
09:48 Van’da öğrenciler yemek ve yurt zamlarını protesto etti
09:02 İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı
09:01 'Kobanê Davası'yla HDP'nin siyaset yapması engelleniyor'
09:01 Katı atık işçileri: Çalışmazsak ekmek yok!
09:00 Yazmasına el konulan anne: Kürtlerin renklerine tahammül edemiyorlar
09:00 Tohumda takas yerine asimilasyon
09:00 18 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:23 Fotoğrafçı Gizlenmiş yaşamını yitirdi